قاعدتا عکسی که گذاشتم رو همه میشناسیم و کسی نیست جز ابو علی سینا. اما اینکه چرا اسم توماس ارپنیوس رو برای مطلب انتخاب کردم و عکس بوعلی سینا رو گذاشتم یکم جای تعجب داره اما بعد از جمله این بزرگوار (یعنی توماس ارپنیوس) ربطشون رو متوجه میشید. البته باید ذکر کنم که جمله مو به مو دقیق نیست و من مفهوم جمله رو میارم. این شخص در یک سخنرانی به دانشجویانش میگوید که:

"اگر عربی یاد بگیرید میتوانید کتاب زکریای رازی و ابن سینا را بخوانید که در این کتب حدود 300 دارو کشف شده است که تا به حال بر ما اروپایی ها مجهول مانده است".

حالا اینکه این دوست عزیز کی بوده رو میزارم به عهده خودتون که یه نگاه بندازید که کی بوده اما نکته اصلی اینجاست که نشون میده زمانی علم ایرانی ها یا بهتر بگم علم مسلمانان خیلی جلوتر از علم اروپایی ها بوده است (اسم آمریکا رو نمیگم چون اصلا آمریکایی اون زمان وجود نداشت).

در حالت کلی این مطلب رو به این دلیل آوردم که ذهن خواننده رو یکم از فضای اوتوپیای غرب بیرون بکشم و این فکر رو در ذهنش ایجاد کنم که آیا دلیل عقب ماندگی ما اسلام است یا خیر! خب این نکته بر هیچکدوممون پوشیده نیست که در اسلام ما دورانی داریم به نام دوران طلایی (اگه نشنیدی از گوگل بپرس) که در اون دوران مسلمانان در اوج دوران علمی خود بودند زمانی که اروپایی ها شوت بودند. وجود این دوران براحتی اثبات میکند که دلیل عقب ماندگی علمی قطعا از اسلام نیست (دیدی که اینجا بررسی شد دید کافرگونه بود که منظور از دید کسی که اعتقاد به اسلام ندارد). در حالت کلی سوالات زیادی وجود دارد که آیا اصلا باید توسعه پیدا کنیم (توسعه به معنای غربی) یا مثلا اصلا معنی توسعه چیه؟ یا اصلا بهتره رشد کنیم یا توسعه پیدا کنیم؟ اصلا فرق توسعه با رشد چیه؟ و شونصد تا سواله دیگه.

هدف این مطلب فقط زدودن این فکر بود که الان خیلیا در جامعه دارن و بدون هیچ تفکر و اطلاعی اون رو پذیرفتن و این فکر فکری نیست جز اینکه اسلام باعث غقب ماندگی ایران شده است! این ساده ترین و شایدم محکم ترین استدلالی بود که میشد آورد که این فکر غلط یکم پاک بشه گرچه قطعا کسی که بر این باوره بعد از خوندن این مطلب من رو یک فوش میده و میگه برو بابا با این اسلامتون (به شخصه اینچنین عکس العمل ها رو زیاد دیدم).

حالا سوال دیگری نیز هست که بعدا بهش میپردازیم و یا اینکه میتونید نظراتتون رو راجع به این سوال برام بفرستید تا در موردش بحث کنیم و این سوال رو در زیر میارم:

آیا با بنای اسلام میشه پیشرفت کرد؟ 

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها